Також перегляньте:

МЕДИЧНІ РЕФОРМИ У ПІЛОТНИХ РЕГІОНАХ

13 лютого 2013 р. в рамках програми «Експертна Рада» парламентського телеканалу відбулося...

«ГАРЯЧІ ЛІНІЇ» НЕ ПРАЦЮЮТЬ

За даними, що надійшли від регіонів до МОЗ України, «гарячі лінії» щодо...

МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ЗДОРОВ’Я, ЯКИЙ У 2013 р. ВООЗ ПРИСВЯЧУЄ ПИТАННЯМ ПРОФІЛАКТИКИ, ВИВЛЕННЯ ТА ЛІКУВАННЯ ГІПЕРТОНІЇ

4-5 квітня 2013 р. в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця  відбудеться...

Професійне самоврядування як одна з гарантій якості медичної допомоги

Одним з базових прав пацієнтів, гарантованих Конституцією України та Міжнародними правовими актами,...

ВАКЦИНАЦІЯ ЯК ОБОВ’ЯЗОК ДЕРЖАВИ

Дана стаття не має на меті обговорювати чи висвітлювати думку про необхідність...

ПОЛОЖЕННЯ про Міністерство охорони здоров’я України

1. Міністерство охорони здоров'я України (МОЗ України) є центральним органом виконавчої влади,...

Чи повинна наступати кримінальна відповідальність за медичну помилку?

17.02.2013
Катерина Ященко

В нормативно-правих актах термін «медична помилка» не вживається. У науковій літературі під медичною помилкою розуміють ненавмисне завдання шкоди здоров’ю пацієнта у ході здійснення медичного втручання, для якого характерно добросовісний характер помилки; відсутність лікарської некомпетентності або некомпетентності будь-кого з медичного персоналу та вини (злочинної недбалості чи самовпевненості); відсутність об’єктивної  можливості передбачити несприятливі наслідки та запобігти їм. Отож медична помилка є там, де в наслідок діяння медичних працівників завдано шкоди здоров’ю пацієнта. Чи можна за таких обставин притягти до кримінальної відповідальності?

Відповідно до ст.2 Кримінального кодексу України підставою кримінальної відповідальності є вчинення  особою суспільно небезпечного   діяння,   яке  містить  склад  злочину, передбаченого цим Кодексом. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не  може бути  піддана  кримінальному  покаранню,  доки  її  вину  не  буде доведено в законному порядку і встановлено  обвинувальним  вироком суду. Зі статті випливає, що єдиною достатньою підставою притягнення до кримінальної відповідальності є наявний у діяннях особи, що є суб’єктом злочину, склад злочину. До складу злочину входять такі елементи:

1.     Об’єкт  –  суспільні відносини, пов’язані з охороною життя та здоров`я пацієнта

2.    Об’єктивна  сторона. Обов’язковою ознакою об’єктивної сторони є діяння (дія або бездіяльність; в даному випадку – неналежне надання медичної допомоги або ненадання). Оскільки більшість медичних злочинів є злочинами з матеріальним складом, то для них обов’язковими будуть і наслідки та причинний зв’язок між ними.

3.    Суб’єкт (в даному випадку спеціальний) – медичний або фармацевтичний працівник.

4.    Суб’єктивна  сторона – вина (умисел, що передбачено ст.24 Кримінального кодексу України; необережність – ст.25 Кримінального кодексу України).

        Як було зазначено вище для медичної помилки характерна відсутність вини, як умислу, так і будь-якого прояву необережності. Оскільки вина є єдиною обов’язковою ознакою суб’єктивної сторони, то у даному випадку суб’єктивна сторона складу злочину також відсутня. Відсутність будь-якого з цих чотирьох елементів зумовлює відсутність складу злочину, а отже, і неможливість притягнення до кримінальної відповідальності.

        Таким чином, притягнення до кримінальної відповідальності за лікарську помилку є неприпустимим. Це суперечить принципам притягнення до кримінальної відповідальності, таким, як законність, доцільність, справедливість, винність. Крім того, через страх покладення відповідальності медичні працівники не розголошуватимуть інформацію про допущені медичні помилки, не аналізуватимуть їх, а отже, ризик того, що помилки повторюватимуться збільшуватиметься.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>