Також перегляньте:

«ГАРЯЧІ ЛІНІЇ» НЕ ПРАЦЮЮТЬ

За даними, що надійшли від регіонів до МОЗ України, «гарячі лінії» щодо...

МЕДИЧНІ РЕФОРМИ У ПІЛОТНИХ РЕГІОНАХ

13 лютого 2013 р. в рамках програми «Експертна Рада» парламентського телеканалу відбулося...

Право медичних працівників на страйк – правова регламентація

Відповідно до ст.44 Конституції України (далі – КУ ), ті, хто працює, мають...

МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ЗДОРОВ’Я, ЯКИЙ У 2013 р. ВООЗ ПРИСВЯЧУЄ ПИТАННЯМ ПРОФІЛАКТИКИ, ВИВЛЕННЯ ТА ЛІКУВАННЯ ГІПЕРТОНІЇ

4-5 квітня 2013 р. в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця  відбудеться...

Чи повинна наступати кримінальна відповідальність за медичну помилку?

В нормативно-правих актах термін «медична помилка» не вживається. У науковій літературі під...

Законодавчі новації щодо лікарських засобів: продовження

1 березня 2013 року депутати від політичної партії Всеукраїнське Об’єднання "Батьківщина" поданий...

ВАКЦИНАЦІЯ СПОТИКАННЯ

14.01.2009
Зоряна Черненко

Не останній місяць ведуться дискусії про проведення щеплень  в Україні та проблеми, які супроводжують цей процес. Однак всі ці перемовини нагадують розмови як подолати корупцію або чи здешевіє нерухомість в Україні. В результаті ні до жодного конкретного результату не приводять.

Так от спробую навести кілька конкретних тверджень.

Вакцина належить до лікувальних засобів. Жоден лікувальний засіб не є повністю, стовідсотково безпечним засобом, кожен з них має певні можливі побічні дії та ускладнення, а також протипоказання.

Питання проведення профілактичних щеплень з погляду білетики досить неоднозначне. Дана проблема має два аспекти – національний та індивідуальний.

На національному рівні в більшості країн світу фармацевтична мафія веде свою боротьбу за сферу розповсюдження власної продукції. Політика національної безпеки відіграє свою роль коли кожна пропозиція міжнародних та іноземних організацій повинна оцінюватися з позицій інтересів народу. В нашій країні з цим аспектом є мало надій на вирішення в позитивну сторону для пересічного українця. Очікувати національної свідомості від широко розставлених кишень медичної спільноти не варто.

Лікарі в широкому сенсі не зацікавлені в здорових пацієнтах. Підрив їх здоров`я це запорука існування майбутньої роботи. Хоча про це в голос ніхто не скаже та й навіть заперечуватиме. Здоров`я знаходиться в сфері зацікавлень власне громадянина та держави.

Питання плановості та масовості щодо щеплення –  спадок радянського союзу. В СРСР кожна людина була елементом виробництва, яке повинно було працювати без збоїв. От в такому підході не можна допускати щоб громадяни хворіли. Їх здоров`я належало державі, яка через своїх працівників-медиків приймала рішення що слід робити і коли.

В Україні принцип страуса щодо медичної статистики також отриманий ще з радянських часів. Для чого рахувати свої помилки – краще їх не бачити. Але якщо не робити висновки з власних помилок – тоді  і розвитку та покращення ситуації не буде.

Замість того щоб розвивати правову культуру населення українська влада діє за принципами усталеними з радянського часу, коли порушувались права людини.

А от індивідуальний аспект ніхто не зможе заборонити реалізовувати.

Будь-то ЗМІ , або ж ГО можуть допомогти кожному самому захищатися або ж об’єднавшись в групи. І в жодному разі відмови батьків від щеплень не можна ототожнювати з поганим  виконанням батьками їх обов’язків.

 Не є проблемою зробити щеплення АЛЕ по-перше необхідно розказати про всі «+» та «-», по-друге надати можливість вибору дешевої чи дорожчої вакцини тобто за державний чи власний кошт. 

Отже кілька моментів – які провокують проблеми і наразі не пропонуються для вирішення

 1. щодо законності наказу МОЗу про обов`язкову вакцинацію краснухою –  відповідно до Конституції (ст. 68) кожен зобов’язаний додержуватись законів України, а такі документи як накази МОЗ мають видаватися на виконання законів.   Але законодавець серед обов’язків громадянина  щеплюватись краснуху не зазначає  – обов’язковим  є щеплення від кору.
 2. залякування батьків, що дитину не візьмуть в школу або садок безпідставна – в Законі «Про захист населення від інфекційних хвороб»  йде мова про заборону приймати дітей до ДИТЯЧИХ  ЗАКЛАДІВ в разі недотримання календаря щеплень (ст. 15). Однак відповідно до Закону України «Про середню загальноосвітню освіту» – освіту діти здобувають в середніх загальноосвітніх закладах. Аналогічно про дошкільні навчальні заклади. В вищенаведених законах законодавець жодного разу не ототожнює їх з дитячими закладами. Отже, школа і дитсадок не підпадають під норму статті про щеплення. Можливо і існують дитячі заклади в Україні (правда важко знайти яке-небудь тлумачення в законодавстві) школа і дитсадок ними не є – оскільки в відповідних законах доступно розтлумачується їх поняття.
 3. право свободи віросповідання в усьому світі активно застосовується як аргумент  для проведення або ж переважно не проведення певних медичних маніпуляцій та втручань. Зважаючи, що вакцини переважно виготовляються чи досліджуються на людських клітинах, які як правило беруться з абортного матеріалу – відмова від вакцини носитиме зовсім інший характер.
 4. щодо того що всі хто не медик за фахом не повинен втручатися в дискусії про вакцинацію в Україні – варто наголосити що  вакцинація  як і будь-які медичні маніпуляції – в тій чи іншій мірі не може не зачіпати права пацієнта, які є частиною прав людини. А отже, кожен правозахисник в тій чи іншій мірі може порадити особі як захищати свої права.

Щодо рекомендацій медикам – не потрібно вважати, що в ситуації роз’яснення права пацієнтів автоматично медики ставляться по другий біг барикад і треба від таких освічених пацієнтів оборонятися всіма доступними методами. Краще визнати якомога раніше свою низьку правову обізнаність та взятися за вивчення законів – бажано за допомогою професіоналів правників.

І сліпе масове проведення жодних акцій серед населення в цивілізованій країні не проводиться. Кожен хоче бути здоровим і хоче щоб його діти не мали жахливих патологій. Однак якщо пояснити для чого, яким чином і ким, які варіанти проведення під час тривалої інформаційної компанії – то не треба буде примушувати, а черги добровольців виростуть самі. Багато сучасних українських лікарів звикли до патерналізму у відносинах з пацієнтами – коли вони знають більше і краще за всіх та не вважають за необхідне ділитися знаннями з пацієнтами. Але на сьогодні в Україні формуються рівноправні стосунки з пацієнтами, а отже лікарі повинні давати можливість кожному прийняти зважене рішення.

Якщо ж вам все таки довелось прийти на щеплення спочатку запитайте себе

 1. Чи  моя дитина хвора зараз?
 2. чи моя дитина раніше мала негативну реакцію на вакцинацію?
 3. Моя дитина  або ж член сім`ї – мала реакції на вакцини, які-небудь алергії, розлади імунної системи
 4. чи розумію я що моя дитина піддається високому ризику ускладнень?
 5. чи я знаю як виявити реакцію на вакцину?
 6. чи я знаю як діяти при виникненні ускладнень?
 7. чи я знаю назву виробника вакцини та її номер?
 8. чи я знаю прізвище лікаря який призначив вакцину та медичного працівника який її здійснює?
 9. Чи в мене є вибір?

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>