Також перегляньте:

МЕДИЧНІ РЕФОРМИ У ПІЛОТНИХ РЕГІОНАХ

13 лютого 2013 р. в рамках програми «Експертна Рада» парламентського телеканалу відбулося...

«ГАРЯЧІ ЛІНІЇ» НЕ ПРАЦЮЮТЬ

За даними, що надійшли від регіонів до МОЗ України, «гарячі лінії» щодо...

Право медичних працівників на страйк – правова регламентація

Відповідно до ст.44 Конституції України (далі – КУ ), ті, хто працює, мають...

ВАКЦИНАЦІЯ СПОТИКАННЯ

Не останній місяць ведуться дискусії про проведення щеплень  в Україні та проблеми,...

Процес реформування законодавства щодо права пацієнтів та їх реалізації

З реалізацією прав пацієнтів як прав людини в Україні існує досить багато...

Правове регулювання захисту персональних даних пацієнтів

В Україні повага до інформації про особу та захист таких даних гарантуються...

ВАКЦИНАЦІЯ ЯК ОБОВ’ЯЗОК ДЕРЖАВИ

14.02.2013
Зоряна Черненко

Дана стаття не має на меті обговорювати чи висвітлювати думку про необхідність вакцинації загалом і від свинячого грипу зокрема. А також про рівень адекватності та достовірності перевірок лікарських препаратів, які проходять в Україні зокрема перед реєстрацією.

Відповідальність держави за своїх громадян має різні форми. Беззаперечно однією з форм турботи є процедури стандартизації, ліцензування, система дозволів та перевірок. Система освіти, охорони здоров’я передбачає гарантування реалізації основних соціальних прав людини. Тобто встановлення фундаментальних вимог до підручників та навчальних програм, до освіти і кваліфікації вчителів та лікарів,  чи то перевірка та реєстрація лікарських засобів є механізмом забезпечення зі сторони держави власне цих гарантій. Право особи оскаржувати дії сторонніх осіб, особливо якщо вони спричинили матеріальну чи моральну шкоду, в усіх демократичних країнах та суспільствах визнається базовим правом.

Вимоги організації, що входить в структуру Організації Об’єднаних Нації – провідної міжнародної організації, яка стоїть на чолі фактично всіх світового масштабу акцій щодо захисту прав людини – Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо  відмови від фундаментальних функцій демократичної держави виглядає абсурдною.

Будь-який документ напрацьований міжнародної авторитетною експертною спільнотою вимагає проходження встановленої процедури ратифікації в кожній окремій країні – якщо вона його спочатку підписала. При цьому ніхто не сумнівається, що текст створювали поважні та солідні фахівці. І в тому, що документ важливий і навіть необхідний, теж можливо ніхто не сумнівається. Але процес ратифікації ніхто не закликає відміняти. І в даному випадку йде мова про документ, лише документ, який безпосередньої дії на організм, на здоровя та життя немає. Така ж ситуація з будь-якою продукцією яка наприклад вироблена в країнах Європейського Союзу, де вимоги та контроль на багато кращому рівні ніж в Україні. Але, можливо поки що, ніхто не вимагає закрити всі лабораторії в Україні для перевірки імпортних товарів.

Держава відповідає за своїх громадян. А оскільки держава життя своїх громадян оцінює не надто великими сумами (згідно практики судів). А система судового захисту, вже загальновизнано, працює не на користь постраждалих. І ставлення громадян до діяльності системи охорони здоров’я вже, нажаль, не на високому рівні. В такій ситуації і з правової точки зору, і з точки зору інформаційної кампанії серед громадян на користь вакцинації взагалі – як може йти мова про відмову від скрупульозної перевірки вакцини перед її реєстрацією?

А про відмову від права звертатися за оскарженням своїх прав до виробників фармкомпаній в разі завдання шкоди вакциною? Причому останній факт взагалі приголомшливий  – сама мова зі сторони ВООЗ про можливі судові позови безпосередньо свідчить про їх високу ймовірність. І посилання на історію з вакцинацією кіром та краснухою не є аргументом – адже жодна фармкомпанія не заплатила жодних відшкодувань та компенсацій, ба навіть ВООЗ сам не побачив зв’язку смерті підлітка з вакцинацією. 

Обурює і намагання ВООЗ спростити процедуру реєстрації, в умовах коли країни Європи взагалі відмовляються, на сьогодні, говорити про будь-які вакцинації, допоки не будуть проведені достатні випробування та перевірки (напр. Республіка Польща), чи за умов відкликання значної кількості доз вакцин в Канаді. Можливо ВООЗ переконаний про відсутність мережі Інтернет в Україні та знання іноземних мов нашими громадянами. 

Відсутність правової культури як зі сторони пацієнтів, так і медичних працівників (тобто незнання своїх прав та прав інших, не усвідомлення правових наслідків своїх дій, можливої відповідальності) є на сьогодні бомбою сповільненої дії, яка вже має наслідки у формі самолікування, відмови від необхідного лікування, хабарів та матеріальних винагород. І додавати до цього ще і спрощення процедури реєстрації фармпрепарату, обмеження прав пацієнтів щодо судового захисту позитивно Україну характеризувати не можуть, а отже і позови до Європейського суду з прав людини справи теж ймовірні.

Які б не були фінансові афери та махінації, навари та відкати, на загальнонаціональному та міжнародному рівні від правових обов’язків держави та прав громадян відмовлятися може лише той хто не розуміє своїх вчинків…


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>